Przewodnik po świecie tkanin i dzianin

Przeciętni ludzie traktują niektóre słowa jak synonimy, co będzie oburzać fachowców. Analogicznie bywa z tkaninami i dzianinami. W optyce kogoś, kto nie zajmuje się takimi sprawami to to samo, chociaż dla krawcowej jak również dziewiarza to tkaniny o odmiennych właściwościach i przeznaczeniu. W czym tkwi sekret różnicy pomiędzy tkaniną i dzianiną i z jakiego powodu to istotna sprawa?

Czym jest tkanina?

Tkanina to płaski wyrób włókienniczy tworzony poprzez przeplatanie nici osnowy oraz ułożonych prostopadle do nich nici wątku. Scalenie tych dwóch układów zgodnie z ustalonym wzorcem tworzy tkaninę. Parametry nici osnowy i wątku okazuje wpływ na własności produkowanej tkaniny , na przykład na ścieralność, gramaturę, rozciągalność, przewiewność i nie tylko. W charakterystykach tkanin uwzględnione są charakterystyki takie jak sposób przeplatania układów osnowy i wątku, gęstość, wielkość wrobienia osnowy i wątku, jak również inne cechy. Najpopularniejsza tkanina jest wykonana z pomocą włókien bawełnianych – to materiał, który jest uznawany za najprzyjemniejszy oraz najbardziej komfortowy. Bawełna wykorzystywana jest podczas produkcji ubrań delikatnych dla skóry, ale posiada również wiele innych zastosowań.

Dzianina – czym właściwie jest?

Dzianina to również materiał tworzony drogą wyrabiania rządków wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Innymi słowy można przyrównać ten materiał do swetra utkanego na drutach. Oczami wyobraźni widzimy te grube połączenia włókien, które dzisiaj bywają jednak również bardzo delikatne, niekiedy wręcz niezauważalne. Dzianina jest bardzo elastyczna i rozciągliwa we wszystkich kierunkach, powstaje z jednej nici ręcznie bądź przy użyciu specjalnych maszyn. Dzianiny występują w wielu wariantach: gładkie, wzorzyste, ażurowe, ozdabiane fakturami lub zaopatrzone w wykonaną z włókien okrywę – jak widać, czego dusza zapragnie. Godna uwagi jest dzianina single jersey, która znajduje liczne zastosowania w branży tekstylnej. Dzianina tego rodzaju jest cienka, przepuszczająca powietrze a także szczególnie delikatna, dlatego wybornie nadaje się na bluzy, odzież nocna, sukienki, t-shirty. Z uwagi na wymienione właściwości single jersey bardzo często wykorzystywana jest podczas produkcji ubrań przeznaczonych dla dzieci.

W jakich przypadkach postawić na dzianinę, a w jakich na tkaninę?

Nie ma sztywnych zasad, które nakazywałyby wytwarzanie określonych wyrobów tekstylnych wyłącznie z dzianiny albo tylko z wykorzystaniem tkaniny, bowiem obie są uniwersalne i odznaczają się szczególnymi cechami. Tkaniny z reguły są trwalsze, występują w szerszej gamie wzorów. Dzianiny są natomiast dużo milsze w dotyku, rozciągliwe, przez co bywają bardziej przydatne podczas wytwarzania opinającej odzieży, ale również narzut na kanapy czy fotele oraz bielizny pościelowej. Krawcowe czy tkaczki potrafią wskazać różnice i dobrze wiedzą, czym różnią się te dwa materiały, aczkolwiek przeciętni ludzie również bez trudu mogą nauczyć się tego rozróżnienia. Chcąc znaleźć materiał pozwalający na własnoręczne stworzenie czapki czy jakiegokolwiek innego elementu odzieży trzeba się zastanowić, jakie właściwości ma mieć zastosowana tkanina. Przy zakupie materiału warto sprawdzić jaki jest w dotyku, czy jest rozciągliwy, czy jest ciężki, czy zapewni ochronę przed słońcem itd. Tym oto sposobem łatwo odszukamy odpowiadającą naszym potrzebom tkaninę czy też dzianinę. Jeśli jednak nie mamy pojęcia co powinniśmy wybrać, to powinniśmy spytać o radę sprzedawcy, który powinien znać charakterystyki sprzedawanych produktów.