Rozwód i dzieci – najważniejsze przykazania dla dorosłych

Dzieci nieodmiennie przeżywają rozwód rodziców. Rozwód diametralnie zmienia ich życie, toteż odczuwają stres co najmniej tak samo jak dorośli. Od ich zachowania jest zależne zdrowie psychiczne dziecka, a wybranie odpowiedniej ścieżki pomoże zminimalizować skutki rozwodzenia się.

Psycholog dziecięcy to za mało. Potrzebna terapia rodziców

Ponieważ rozwód jest ogromnym przeżyciem dla najmłodszych w rodzinie, najlepiej, by dorośli uwzględnili kompromis i rozpoczęli specjalną sesję terapeutyczną. Są tacy, którzy nieodpowiednio rozumują, iż wystarczy zapisać potomka do psychologa, a terapeuta za sprawą zaklęcia poprawi stan psychiczny dziecka i wszystko się ułoży. Zazwyczaj rodzice powinni się przygotować na niewystarczające rezultaty wizyt syna czy córki u terapeuty. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach bardziej rośnie świadomość społeczna w tym obszarze. Rodzice pojawiają się nie tylko u prawnika, wpisując do wyszukiwarki np. „adwokat rozwód łódź„, ale także „rozwód terapia dorosłych”.

To ważne przede wszystkim w środowiskach, w których nie ma zwyczaju szczerego wyrażania uczuć i własnego zdania. Po wizytach u psychologa często dochodzi do niekotrolowanego wybuchu emocji, na co nie mogą być gotowi rodzice. Nie chodząc na psychoterapię nie zauważają rozwoju dziecka, gdyż jedynie ono poszerza spektrum psychologiczne, zaś dorośli tego nie czynią. Jedynie uświadomieni dorośli odpowiednio potraktują dziecko w ciężkich okolicznościach.

Jak opiekunowie powinni okazać dziecku, może się czuć potrzebne i kochane?

Oswajanie się dziecka z ogromną zmianą w rodzinie przywodzi na myśl żałobę. W pierwszej fazie mamy zaprzeczenie, następnie jest w kolejności gniew, nadzieja i poradzenie sobie ze stratą. Nie poradzi sobie z dojściem do finału bez wsparcia dorosłych. Wyrozumiali i uświadomieni opiekunowie powodują, że sprawa rozwodowa nie zostanie zapamiętana przez ich skarb jako traumatyczne przeżycie. Trudno dorosłym pozostając w burzy nastrojów wspierać dziecko. Matka czy ojciec w ważnych decyzjach bierze pod uwagę dziecko i zrobi wszystko, by były one dla niego jak najlżejsze. Najcięższa wydaje się być zniknięcie z codzienności jednego z rodziców. Pierwszym krokiem do normalizacji są bogato zaplanowane, regularne spotkania – za ich sprawą maleństwo nie będzie się czuć porzucone.